Historie

1930 – 2020

Rané časy

Prvními propagátory volejbalu v Třinci byli skauti a později pak divadelní kroužek MOL v Dolní Lištné. Od roku 1930 se družstvo mužů pravidelně zúčastňuje soutěží v těšínské župě Sokolské a tento rok je tedy považován za vznik pravidelné činnosti volejbalového oddílu.

Družstva dorostenců a žen byla založena v roce 1935.

Po válce

Po válce v roce 1946 se aktivovalo družstvo mužů, o rok později dorostenců. Velkou sportovní událostí v roce 1948 byl první veřejný turnaj v Třinci, kterého se účastnilo 24 družstev od Bohumína po Žilinu. Činnost družstva žen byla opět obnovena v roce 1953. V padesátých letech  postoupilo družstvo mužů a žen  do krajského přeboru. V roce 1957 trénoval a hrál v Třinci i nadějný dorostenec Jiří Svoboda, který se později dostal do čs. reprezentace na Olympijských hrách v roce 1968 v Mexiko City.

Během padesátých až šedesátých letech působili v oddíle trenéři Robert Husar, MUDr. Mořkovská, Ing. Holováč, Zoja Koryčánková, Vladimír Koumal, Jan Urbaczka, Ing Josef Spáčil, Rudolf Urbaczka, Břetislav Mutina v jehož družstvu dorostenců byl třinecký odchovanec, pozdější čs. reprezentant Jan Repák. Tomuto družstvu v 1970 roce scházel k postupu do dorostenecké ligy jeden bod.

Sedmdesátá léta

V roce 1970 měl oddíl osm družstev, když se pod vedením Ing. Josefa Spáčila, který byl zároveň zakladatelem okresní komise mládeže, aktivizovalo družstvo žáků.

V komisi mládeže oddílu pracovali v té době Josef Motyka, Libuše Demlová, Vilém Wiewiorka, Otmar Wawerka, Břetislav Mutina, Anna Naplavová, Rudolf Urbaczka, Jan Urbaczka, Rudolf Wolný, Jan Mlynek, Olina Raszková, Jaroslav Konvičný.

V letech 1962 – 1972 pořádal náš oddíl každoročně Velkou cenu Třineckých železáren, které se zúčastňovaly kolektivy mužů a žen z celého kraje, včetně prvoligových celků Vítkovic, Nové Hutě, Kopřivnice, Hutních montáží a dalších.

Během druhé poloviny sedmdesátých let dochází k útlumu činnosti oddílu. Oddíl přetrvává pouze organizováním soutěže odborářů – volejbalistů v patronátním podniku Třineckých železáren, krajského i celostátního finále Hutnické ligy.

Osmdesátá léta

Zásluhou Ing. Jana Franka a Otmara Wawerky byla v polovině osmdesátých let vytvořena základna ženských složek, od žákyň přes dorostenky až po ženy, které v roce 1989 pod vedením Otmara Wawerky postoupily do krajského soutěže. Do sezóny 1989/ 90 vstoupilo družstvo žen pod vedením Marie Frankové a v příští sezoně pod vedením Stanislava Pszczolky postoupilo do krajského přeboru. Milan Jurga a později Pavel Neusser vedli družstvo mužů v okresním přeboru. Družstva mládeže dívek trénoval v té době Ing. Jan Franek a Romana Kiwalská. Družstvo žáků a později dorostenců vedl Václav Macura.

Devadesátá léta

Devadesátá léta byla poznamenána rozvojem členské základny, zvláště pak družstev mládeže.

V roce 1997 soutěžilo v povinných soutěžích devět družstev. Muži A pod vedením Ing. Miroslava Kacíře hráli oblastní přebor, ženy A nejdříve pod vedením Stanislava Pszczolky, později Marie Frankové oblastní přebor, muži B pod vedením Jana Urbaczky okresní přebor, ženy B pod vedením Nadi Poroszové okresní přebor, dorostenky starší pod vedením Andrease Sumelidise a Stanislava Pszczolky oblastní přebor, dorostenky mladší pod vedením Ing. Jana Franka okresní přebor, žákyně pod vedením Pavly Toráčové, minižákyně a minižáci pod vedením P. Toráčové, Ing. J. Franka, Mgr. Dagmar Siwé okresní přebor. Pro soutěž v další sezóně se připravovalo smíšené družstvo dorostenci – žáci pod vedením Sašy Sumelidisové a Jany Domesové. Od roku 1998 družstvo dorostenců převzal Robert Štěpař.

2000 až současnost

Nadšení a obětavost Roberta Štěpaře přinesla ovoce, když družstvo převzal zkušený trenér Jiří Stoszek a dovedl družstvo po úspěšné kvalifikaci 2.-3.5.2003 do juniorské ligy. Nejlepší hráč družstva Lukáš Stoszek pokračoval ve své hráčské dráze v extraligovém družstvu mužů JMP Brno. Po odchodu nejvyspělejších hráčů  sestoupilo v roce 2005 družstvo juniorů opět do krajského přeboru.

Od roku 2005 začali stupňovat svou aktivitu veteráni našeho oddílu. Pod organizačním vedením Jana Urbaczky a Viléma Wiewiorky se družstvo seniorů zúčastňuje jako Družba Třinec mistrovství ČR veteránů nad 50 let, kde náš člen Vilém Wiewiorka drží prim nejstaršího hráče.

Od roku 2009 pod trenérským vedením Aleny Kozlovské, Ing. Evy Topiarzové, Barbory Polákové se začíná  opět slibně rozvíjet mládežnická základna ženských složek.

Od roku 2013 se přičinili ke zvýšení úrovně rovněž noví trenéři Ivan Geisler ml. a Lambert Galuška, v dalším období se pak přidala Mgr. Šárka Dohnalová, Stanislav Pszczolka

V roce 2017 se družstvo žen dostalo do čela krajského přeboru. Na jaře v roce 2018 postup do finálové části baráže o druhou ligu nezvládlo.

V rámci náboru a propagace volejbalu organizuje oddíl v rámci „Třinecké olympiády děti a mládeže“ turnaj ve čtverkovém volejbalu.

Aktuální informace se můžete dočíst v části O nás.

Shrnutí

Při bilancování v rámci oslav „90 let třineckého volejbalu“ je možno konstatovat, že sice žádné družstvo svým výkonem nepřekročilo rámec kraje – oblasti, přesto nelze pominout úspěchy odchovanců, kdy k už jmenovaným je nutno doplnit Miroslava Neussera a Ivana Strumienského. O rozvoj volejbalu se zasloužili rovněž rozhodčí Ing. Stanislav Hlawiczka, Bohumil Koumal, Roman Zagora, Vladimír Koumal, Ing. Miroslav Kacíř, Ing. Jan Franek.

Přehled předsedů oddílu volejbalu v Třinci

1930 – 1944TJ Sokol TřinecBez vedoucího
1945 – 1955SK Železárny (Baník) Třinec Jan Babiš
1950SK Železárny (Baník) Třinec Antonín Špaček
1955 – 1956TJ Baník TřinecMaxmilián Šlachta
1956 – 1957TJ Baník TřinecJan Hlawiczka (starší)
1958 – 1959TJ TŽ TřinecRobert Husar
1959 – 1964TJ TŽ TřinecFrantišek Chudomel
1964 – 1965TJ TŽ TřinecFrantišek Kantor
1965 – 1967TJ TŽ TřinecIng. Jaromír Maňásek
1967 – 1970TJ TŽ TřinecIng. Jan Hlawiczka
1970 – 1978TJ TŽ TřinecIng. Jaromír Maňásek
1978 – 1981TJ TŽ TřinecFrantišek Kantor
1981 – 1983TJ TŽ TřinecIng. Josef Spáčil
1983 – dosudTJ TŽ TřinecIng. Jan Franek

Zpracoval v červnu 2020 Ing. Jan Franek.